Do zakażenia chorobami wenerycznymi dochodzi podczas każdego rodzaju kontaktu seksualnego. Dr n. med. Marta Malek leczy każdą chorobę weneryczną, zapewniając pełną dyskrecję, profesjonalne podejście oraz wykorzystanie najnowszych osiągnięć medycyny, które pozwalają na skrócenie terapii oraz okresu rekonwalescencji.

Chorobami wenerycznymi możemy zakazić się przez ślinę, krew, nasienie, a także wydzielinę pochwową. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Idealnym rozwiązaniem jest jeden, sprawdzony partner seksualny, bo 100% pewności nie dają nawet prezerwatywy. Niektóre wirusy i bakterie wywołujące choroby weneryczne bytują bowiem także np. na męskich genitaliach. Niekiedy chorobą weneryczną można też zarazić się przez używane wspólnie ręczniki, pościel, a nawet deskę klozetową.

AIDS

Ta choroba, wywoływana przez wirusa HIV, jest nieuleczalna. Wirus niszczy naszą odporność, powodując degenerację organizmu, a w efekcie śmierć. Samej choroby wyleczyć nie można, ale można spowolnić jej rozwój. To może zapewnić nawet wiele lat życia we względnie dobrej formie. Pierwszym symptomem choroby są powiększone węzły chłonne i częstsze infekcje, połączone z osłabieniem organizmu. Początkowo AIDS może jednak przebiegać bezobjawowo, więc jeśli mamy za sobą przygodny seks, warto przebadać krew. W wielu miastach takie badania są co jakiś czas przeprowadzane za darmo.

Kłykciny kończyste (wirus HPV)

To brodawkowate narośla na narządach układu rozrodczego, ale też odbytu i okolic. Kłykciny kończyste spowodowane są przez wirusa HPV. Pierwsze objawy występują nawet kilka miesięcy po zakażeniu, więc w przypadku prowadzenia aktywnego życia seksualnego z wieloma partnerami, trudno znaleźć nosiciela wirusa i choroba szybko się rozprzestrzenia. Jest przez to dość powszechna.

Leczy się ją poprzez chirurgiczne usunięcie kłykcin, kriochirurgią lub środkami farmakologicznymi, ale bardzo trudno pozbyć się wirusa, więc kłykciny często wracają. Najlepiej ustrzec się przed nimi za pomocą szczepionki, którą podaje się dziewczynkom przed rozpoczęciem współżycia seksualnego.

Kiła/syfilis

Objawia się po około trzech tygodniach od zakażenia przekazanego podczas stosunku płciowego. Cechują ją niebolesne owrzodzenia najczęściej w miejscach intymnych. Zmiany te najczęściej ustępują same w związku z tym pacjenci często nie zgłaszają się do lekarza, co może być bardzo groźne. Jeśli bowiem w porę nie rozpocznie się leczenia, może dojść do uszkodzenia serca i mózgu, a w konsekwencji do śmierci. Jej nosiciel zaraża innych przez dwa lata.

Opryszczka

Najczęściej kojarzona jest z krostkami i pęcherzykami na ustach, ale jest też podobny wirus (HSV-2), który powoduje zmiany na narządach płciowych oraz w ich okolicach. Zarazić się nim można podczas zbliżenia seksualnego. Oprócz pęcherzyków i krostek charakteryzuje się swędzeniem, pieczeniem i bolesnością. Zmiany podobnie jak w okolicy ust często nawracają.

Rzeżączka/tryper

Bardzo łatwo się nią zarazić, więc jest jedną z najczęściej występujących chorób wenerycznych. Zakażenie przekazywane jest przede wszystkim drogą płciową, a w bardzo rzadkich przypadkach  podczas używania tych samych ręczników, pościeli czy bielizny. Jej objawami jest ból podczas oddawania moczu, pieczenie, a także upławy. Łatwo pomylić ją z zapaleniem pęcherza. Potwierdza się ją poprzez badania laboratoryjne.

Drożdżyca/grzybica/kandydoza

Objawia się poprzez swędzenie, ból przy oddawaniu moczu, a także zaczerwienienie narządów płciowych. Leczy się ją poprzez przyjmowanie leków przeciwgrzybicznych.

Do często występujących chorób wenerycznych u kobiet należą też świerzb, rzęsistkowica czy chlamydioza. Przy objawach każdej z nich warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Szybka diagnoza postawiona przez dr n. med. Martę Malek z Clinica Dermatologica w Gdańsku pozwoli od razu rozpocząć leczenie, co znacząco zwiększa jego skuteczność.