Skuteczne leczenie kłykcin kończystych. Kłykcinami kończystymi zarażają się partnerzy seksualni. Powoduje je wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Niektóre z jego typów mogą powodować nowotwory. Często trudno zauważyć objawy choroby, bo nie są one jednorodne. Jeszcze trudniej wyleczyć kłykciny kończyste.

Znanych jest już ponad 120 typów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Dwa z nich powodują kłykciny kończyste, a niektóre są jeszcze groźniejsze i wywołują nowotwory. Kłykciny objawiają się wykwitami na skórze i błonach śluzowych.

Najczęściej spotykane typy wirusa HPV to 6 oraz 11. Są przyczyną aż 95 proc. zachorowań na kłykciny kończyste. Typy 16 i 18 są z kolei odpowiedzialne za nowotwory. Możemy zarazić się nimi od seksualnych partnerów. Szacuje się, że 6 na 10 stosunków z nosicielem HPV kończy się zarażeniem.

Nie każdy nosiciel ma jednak objawy, co powoduje, że choroba szybko się rozprzestrzenia. Widoczne brodawki na narządach płciowych występują u zaledwie 1-2 proc. chorych.

Objawy kłykcin kończystych

Brodawki weneryczne to nie jedyne objawy kłykcin kończystych, choć z pewnością najbardziej charakterystyczne. Są one małe, ich wielkość nie przekracza kilku milimetrów. Z czasem się jednak łączą, przypominając swą powierzchnią pękatego kalafiora. U mężczyzn lokalizują się w okolicach żołędzi, na wędzidełku, w rowku zażołędnym oraz na wewnętrznej blaszce napletka. Zdarza się również, że kłykciny kończyste pojawiają się na mosznie, w kanale odbytu, ujściu cewki moczowej, a nawet na pachwinach. U kobiet zmiany chorobowe lokalizują się na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, ujściu cewki moczowej oraz w samej pochwie i części pochwowej szyjki macicy.

Zmiany skórne nie są bolesne, ani swędzące. Właściwie jedyną dolegliwością jest ich niezbyt estetyczny wygląd, który wpływa najczęściej na przerwanie aktywności seksualnej i wynikający z tego dyskomfort psychiczny.

Przyczyny kłykcin kończystych

Wirusem HPV można zarazić się już podczas pierwszego stosunku seksualnego z jego nosicielem. Następstwem zakażenia u młodych osób może być również rak prącia lub szyjki macicy. Dlatego coraz częściej proponowane jest szczepienie ochronne młodych dziewczynek, które zapobiega nowotworom. Mimo tego wciąż co roku na całym świecie na nowotwór szyjki macicy zapada 490 tys. kobiet, a 240 tys. umiera. W Polsce jest to odpowiednio 4 tys. chorych z czego połowa przypadków kończy się zgonem. Aż 30 mln osób na świecie zapada co roku na kłykciny kończyste.

Pierwsza faza choroby jest bowiem z reguły utajona. Wirus replikuje się powoli, nie ma żadnych objawów zewnętrznych, cytologia jest prawidłowa. Dopiero w drugiej fazie choroby zaczyna się replikacja wirusa, która kończy się bardzo szybkim rozmnażaniem komórek nabłonkowych, tracących zdolność różnicowania.

Leczenie kłykcin kończystych

Jeśli w porę nie została podana szczepionka, pozostaje leczenie kłykcin kończystych. Miejsca zmienione chorobowo smaruje się roztworem kwasu octowego, który pozwala dokładniej zobaczyć zmiany skórne, będące znacznie rozjaśnione.

Dzięki temu będzie można rozpocząć terapię, która opiera się na farmakologii lub leczeniu zabiegowym. Wybór metody zależny jest od tego jak duże są zmiany chorobowe. Należy jednak pamiętać, że całkowite usunięcie zmian skórnych i tak nie wyeliminuje wirusa z naszego organizmu. Objawy mogą powracać, zwłaszcza gdy obniżona będzie odporność naszego organizmu.

Więcej informacji: