Leczenie rumienia na twarzy jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego rozwiązania laserowego: Laser Harmony XL pro Dye-VL. Stosowane jest ono na całym świecie, przez gabinety dermatologiczne o ugruntowanej renomie. Jednym z powodów jest potwierdzona klinicznie skuteczność, ale ważne jest także szerokie zastosowanie. Lesera tego można używać zarówno w leczeniu wiotkości skóry (fotostarzenie się), przez łagodne zmiany naczyniowe, trądzik różowaty i naczyniaki płaskie, po przeróżne przebarwienia skóry.

Konieczność leczenia wynika z wady wszystkich ludzkich komórek, które po prostu się starzeją. Możliwe jest też przyspieszenie tego procesu w wyniku niestosowania się do zaleceń lekarzy. Dermatolodzy często powtarzają, że ekspozycja skóry na światło słoneczne nie jest wskazana, ale ze względu na modę czy oczekiwania kulturowe, rzadko przebija się to do mediów głównego nurtu. Efektem jest szybsze starzenie się skóry przede wszystkim w obszarach, które są najczęściej wystawiane na działanie światła słonecznego i promieniowania UV: na twarzy, szyi, dekolcie oraz ramionach.

Jak dbać o starzejącą się skórę

Wcześnie starzejąca się skóra szybko się wysusza, powstają na niej pomarszczenia, staje się mniej elastyczna. Efektem fotostarzenia są także zmiany w postaci przebarwień, wynikające z nierównomiernego rozłożenia melaniny (barwnika). Kolejną wadą są też gromadzące się nieregularne masy elastynowe.

Starzenie się skóry można jednak powstrzymać. Dzięki szybkiemu rozwoju medycyny mamy do dyspozycji systemy, które powodują, że skóra może po prostu wyglądać młodziej. Pozwala na to najczęściej polecany zabieg DyeVL z platformy Harmony XL. Działa on dzięki wykorzystaniu odpowiedniej długości światła dobrze pochłanianego przez melaninę. Dzięki temu znikają przebarwienia, bo komórki z barwnikiem są podgrzewane, co ostatecznie eliminuje je z organizmu. W pierwszej fazie skóra ciemnieje, ale tylko tuż po zabiegu. Potem zmiany wchłaniają się i całkowicie znikają. Stosuje się to w leczeniu rumienia na twarzy, przy likwidacji piegów, plam oraz innych przebarwień skóry.

Laser Harmony XL pro Dye-VL

Laser Harmony ma kilka zastosowań. Należy do nich m.in. usuwanie rumienia na twarzy, ale nie tylko. Skutecznie ogranicza wszystkie efekty fotostarzenia: wysuszenie skóry, jej pomarszczenia oraz występujące przebarwienia. Można też stosować go profilaktycznie, co robi się przede wszystkim przy skórze płytko unaczynionej, wrażliwej i skłonnej do powstawania rumienia. Używany jest również do usuwania trądziku różowatego.

Najważniejszym elementem urządzenia jest głowica DyeVL. Dzięki niej po raz pierwszy można było zastosować wąskopasmowe, pulsacyjne źródła światła. To właśnie dzięki temu laser jest wszechstronny i tak skuteczny. Pomaga w tym komplet trzech filtrów, które odpowiadają za koncentrację światła w węższym zakresie. Zapewniają one bezpieczny zabieg i ograniczają ryzyko dla pacjenta. Także dzięki krótszym zabiegom. Nieprzyjemne doznania minimalizuje z kolei końcówka chłodząca, bezpośrednio połączona z głowicą zabiegową.

Przed zabiegiem laserem Harmony XL pro Dye-VL

Do zabiegu nie trzeba się w szczególny sposób przygotowywać, ale należy przejść lekarską kwalifikację. Lekarz będzie podczas niej oceniał wszystkie zmiany skórne: przebarwienia, znamiona barwnikowe i inne. Będzie mógł też sprawdzić indywidualne odczucia i reakcję na bodźce pacjenta, a przed samym zabiegiem przeprowadzi tzw. kliniczną próbę laserową. Dzięki temu dobierze właściwą wartość energii i czasu trwania impulsu. Z jednej strony zapewnia to pacjentowi bezpieczeństwo, a z drugiej zwiększa efekty zabiegu, który zazwyczaj wykonuje się w serii 4-6 zabiegów co 3-6 tygodni.

Przebieg zabiegu laserem Harmony XL pro Dye-VL

Zabieg nie jest skomplikowany. Najpierw oczyszcza się skórę, a potem nakłada na nią protektor, chroniący oczy. Następnie na obszar poddawany zabiegowi nanoszony jest przezroczysty żel, po czym można rozpocząć zabieg. Wtedy pozostaje już tylko generowanie impulsów świetlnych, które nieco przypominają błysk lampy z aparatu fotograficznego. Pacjent może w tym czasie czuć pieczenie i nieco podwyższoną temperatury, ale nie jest to groźne ze względu na działający permanentnie system chłodzący.

Po zabiegu laserem Harmony XL pro Dye-VL

Zalecenia pozabiegowe obejmują miesięczną wstrzemięźliwość od opalania i wręcz całkowitą ochroną przed słońcem, poprzez stosowanie kremów z filtrem SPF. Powinniśmy też unikać rozszerzania naczyń krwionośnych, czyli nie podejmować żadnych prób wysiłkowych, biegać, pływać, ani odwiedzać sauny przez 4-5 dni. Niewskazane jest także doprowadzanie do szybkich zmian temperatury. Po zabiegu nie wolno też nakładać makijażu.

Dopiero kilka dni po naświetlaniu można zacząć stosować mydło, spirytus czy tonik na bazie alkoholu. Nie można oczywiście robić peelingów i w żaden inny sposób drażnić skóry – nawet poprzez pocieranie gąbką, czy ręcznikiem. Nie trzeba się za to przejmować rumieniem i obrzękiem, jaki pokazuje się u niektórych pacjentów po zabiegu. Po ok. trzech dniach naskórek wraca do pełnej formy.

Przeciwwskazania do zabiegu laserem Harmony XL pro Dye-VL

Zabiegu nie wykonuje się kobietom w ciąży, a także osobom ze świeżą opalenizną. Nie można więc opalać się co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem. Dyskwalifikuje również używanie leków światłouczulających (retinoidy, przeciwdepresyjne, tetracykliny), ziół (dziurawiec, nagietek) oraz spożywanie alkoholu w trakcie doby poprzedzającej zabieg. Na pomoc z użyciem lasera Harmony nie mogą też liczyć osoby z niewyrównaną cukrzycą, chorzy na bielactwo, łuszczycę, padaczkę, zaburzenia krzepnięcia krwi, a także ze skłonnościami do powstawania bliznowców (keloidów).