Według statystyk, nawet 60-90% ludzi na przynajmniej jedno znamię barwnikowe. Pieprzyki najczęściej nie są groźne a tylko u kilku procent ich posiadaczy rozwija się czerniak, czyli najbardziej niebezpieczny nowotwór skóry. Aby nie dopuścić do rozwoju raka należy odpowiednio ze zmianami tego rodzaju postępować.

Cechy charakterystyczne pieprzyków

Zdaniem dermatologów, najczęściej na ciele człowieka występuje znamię wrodzone, czyli takie, które ma różnorodną strukturę, jest najczęściej wypukłe i charakteryzuje je kolor czarny bądź brązowy. Znamię tego typu może być porośnięte włoskami; niezwykle rzadko przyczynia się do rozwoju czerniaka.
Istnieją też inne typy tychże zmian skórnych. Mogą mieć różną wielkość – od kilku milimetrów do kilkudziesięciu centymetrów, różną strukturę – gładką bądź brodawkowatą, różny kolor – najczęściej brązowy bądź czarny, ale też kolor skóry, biały bądź niebieski.
Pieprzyki pojawiają się zwykle na tych częściach ciała, które są wystawione na intensywne działanie promieni słonecznych.

Jak postępować?

Istotna jest profilaktyka. Każdy, kto posiada znamiona barwnikowe powinien poddawać je kontroli dermatologicznej i to przynajmniej raz na 6-12 miesięcy. Kontrola przebiega przy wykorzystaniu dermatoskopu, to urządzenie mikroskopijne, które pozwala na powiększenie danego obszaru skóry nawet o 15 razy. Dzięki temu wykrywa się złośliwe zmiany bądź porównuje wygląd pieprzyka w odniesieniu do poprzedniego badania.
Jeśli badanie znamion nie wykaże żadnych niepokojących symptomów i jeśli pieprzyk nie zostanie bezpiecznie usunięty, to konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Nie powinno się ich wystawiać na wzmożone działanie promieni słonecznych ani lamp wykorzystywanych w solarium. Co więcej, w sezonie wiosenno letnim wszelkie znamiona powinny być smarowane kremem z filtrami UVA oraz UVB. Należy też chronić pieprzyki, by nie uległy podrażnieniu bądź uszkodzeniu mechanicznemu.

Kiedy wybrać się do dermatologa?

Pieprzyki powinno kontrolować się niezwłocznie, od razu po zauważeniu pierwszych niepokojących zmian.

Nie można zwlekać, bo w przypadku zmian nowotworowych, a zwłaszcza bardzo złośliwego czerniaka, czas ma kluczowe dla terapii znaczenie. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe szanse pacjenta na dojście do zdrowia. Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z dermatologiem bezzwłocznie

podkreśla kierownik zespołu dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Pieprzyki mogą zmieniać swoją wielkość, kolor, strukturę. Mogą też boleć, wywoływać pieczenie bądź świąd. Niekorzystnym objawem jest również krwawienie z tejże zmiany skórnej bądź wydzielanie się innej wydzieliny.
Nawet, jeśli pieprzyki nie dają żadnych niepokojących oznak to warto je kontrolować przynajmniej raz w roku. Dzięki temu unikniemy czerniaka a już na pewno zaawansowanej fazy jego rozwoju. Musimy pamiętać, że tego typu nowotwór skóry daje marne rokowania dla pacjentów. Pacjentom, u których zdiagnozowano nowotwór z zaawansowanej już fazie nie daje  już praktycznie żadnych szans na wyleczenie.